Генпрокуратура передала РКП вимогу про блокування 4 фейків про голосування за поправки до Конституції РФ
Опубликованно 30.06.2020 06:30
Раніше експерти Ліги безпечного інтернету (ЛБІ) заявили про виявлення в Мережі і спростували неправдиві повідомлення про порушення, допущені в ході голосування за поправки до Конституції РФ. Темами фейків стало використання на виборчих дільницях авторучок із зникаючим чорнилом, штрафи за неучасть у електронному голосуванні, відсутності правової необхідності проведення загальноросійського голосування за поправки до Конституції РФ, а також інформації про поновлення обмежувальних заходів, введених за режиму самоізоляції, після завершення голосування.
Згідно з заявою «Ліги безпечного інтернету», відео з використанням спеціальних авторучок було знято раніше в Республіці Казахстан. Необхідність проведення голосування про внесення поправок до Конституції РФ передбачена Законом РФ про поправку від 14.03.2020 № 1-ФКЗ «ПРО вдосконалення регулювання окремих питань організації та функціонування публічної влади». Також згідно з цим Законом, корективи в Конституції РФ набудуть чинності, якщо за них проголосує більше половини взяли участь громадян.
Російським законодавством передбачені штрафи за перешкоджання здійсненню виборчих прав чи роботі виборчих комісій, фальсифікацію виборчих документів та підсумків голосування, а також незаконну видачу або отримання виборчого бюлетеня, але не за неучасть у голосуванні.
Скасування обмежувальних заходів, введених за режиму самоізоляції, відбувається в регіонах Росії поетапно у відповідності з епідеміологічною ситуацією. В офіційних джерелах не міститься інформації про те, що після проведення голосування обмеження будуть введені знову. Генеральна прокуратура РФ, проаналізувавши наведені недостовірні повідомлення, прийняла рішення про їх блокування і направила відповідну вимогу в Роскомнадзор.
Число фейків про голосування за поправки до Конституції РФ зростає, тільки за останню добу з\'явилося близько 1,5 тис. такого роду повідомлень, розповіла «Газете.Ru» член Громадської палати Росії, директор Ліги безпечного інтернету Катерина Мізуліна.
За її словами, кількість недостовірних постів, ретвітів, репостов і так далі стало збільшуватися в день, коли голосування стартувало по всій країні.
Серед основних тем фейків член ОП визначила, зокрема, повідомлення про те, що нова Конституція вже прийнята, тому що такі екземпляри з нібито вже включеннымм поправками стали друкувати і продавати в магазинах.
Ще одним фейком, за словами Мизулиной, є те, що в поправках міститься пункт про дітей як про «надбання держави». «Таке формулювання дійсно існувала в первісній версії законопроекту, але після звернення до президента ряду громадських організацій вона була змінена, і тепер ця формулювання звучить наступним чином: «Діти є найважливішим пріоритетом державної політики Росії», - нагадала вона.
Директор Ліги безпечного інтернету також розповіла про існування фейку про те, що при голосуванні не потрібно пред\'являти паспорт. «В процедурі проведення голосування, затвердженою ЦВК, прописано зворотне», - підкреслила Мізуліна.
Вона також зазначила, що останнім часом велика кількість фейків поширюється через месенджер WhatsApp, зокрема, про порядок проведення голосування в регіонах.
Крім того, Мізуліна прокоментувала фейк про те, що на виборчих дільницях використовуються авторучки із зникаючим чорнилом. За її словами, така інформація поширювалася у соціальних мережах TikTok і «ВКонтакте».
«Спочатку це було відео «прийшов» з Казахстану, де раніше проходили вибори. Його зняв місцевий виборець», - уточнила Мізуліна. Член ОП також зазначила, що тепер ці кадри блогери поширюють із закликом брати на ділянки свої ручки, тому що на дільницях нібито використовуються ручки зі зникаючим чорнилом. Директор Ліги безпечного інтернету запевнила, що така інформація недостовірна.
Категория: Наука и техника
Генпрокуратура передала РКП вимогу про блокування 4 фейків про голосування за поправки до Конституції РФ