Чим небезпечна влада цифрових гігантів в сфері ІТ
Опубликованно 16.07.2020 05:40
У владі монополій
Користувачі iOS по всьому світу 10 липня почали масово скаржитися на збій в роботі додатків, встановлених на їх смартфонах і планшетах. Проблеми торкнулися головним чином програмне забезпечення, інтегрований з Facebook SDK — механізмом, що застосовуються в мобільних додатках для авторизації користувачів, а також використовуються для таргетування реклами та аналітики.
В результаті була порушена робота і багатьох вітчизняних сервісів, таких як «Авіто», «Додо Піца», «Кинопоиск» і «Авто.ру». Серйозні проблеми виникли і у користувачів програм «Яндекса» на iPhone: там проблеми торкнулися «Яндекс.Навігатор», «Яндекс.Музику», «Яндекс.Карти» і «Яндекс.Лавку».
Експерти вважають, що подібні масштабні збої неминучі через монополізацію ринку цифровими гігантами, подчинившими собі практично всі високотехнологічні галузі. Таким чином, інші компанії та сервіси просто не можуть функціонувати без їх участі, і поломка в одного монополіста моментально обертається проблемами для всіх.
При цьому, як нещодавно заявив засновник месенджера Telegram Павло Дуров, «Apple не дає своїм користувачам вийти ні на крок за рамки своєї закритої екосистеми, створеної для однієї мети — збору 30%, який в кінцевому підсумку платять користувачі, яких розробники».
Віце-президент Telegram Ілля Перекопський в ході панельної дискусії представників ІТ-індустрії, що пройшла в Казані під головуванням прем\'єра Михайла Мішустіна, закликав Росію приєднатися до боротьби з подібним станом речей. Він порівняв ІТ-гігантів з Кремнієвої долини з Золотою Ордою, якої менш могутні князівства були змушені сплачувати данину. З керівництвом Telegram згодні й експерти, опитані «Газетой.Ru».
Виконавчий директор АРПП «Вітчизняний софт» Ренат Лашин підкреслює, що на сьогодні конкурентна політика таких цифрових міжнародних гігантів, як Apple і Google, багато в чому визначає правила гри в цілому на глобальному і тим більше на регіональних IT-ринках.
«Для вітчизняних розробників софта потрібно створити конкурентне середовище, щоб вони не були обмежені при виборі майданчика для розміщення своїх мобільних додатків. І це буде на користь не тільки вітчизняним розробникам, але і користувачам, яких позбавляють можливості вибору, нав\'язуючи зарубіжні програми і магазини для їх скачування. Громадяни самі повинні вирішувати, якими програмами користуватись», — упевнений експерт.
Саме на це спрямований нещодавно набув чинності закон про заздалегідь визначену настройку російського на смартфони, зазначає Лашин. За його словами, можна було б змінити ситуацію і на глобальному ринку, якщо європейські та російські уряду вироблять спільну позицію і будуть планомірно реалізовувати стратегію обмеження монополії великих корпорацій.
«Запропоновані урядом заходи підтримки ІТ-індустрії є найбільш вагомими для підвищення конкурентоспроможності вітчизняної галузі розробки і створення сприятливої юрисдикції для ІТ-бізнесу в Росії. А застосування антимонопольних обмежувальних заходів по відношенню до західним корпораціям тільки посилить цю держпідтримку. Вітчизняним розробникам програмних продуктів буде забезпечений вихід на ринки мобільних пристроїв і включення у вже створені екосистеми додатків. І звичайно, створення і розвиток вітчизняних магазинів IT-продукції може стати для них вирішенням проблеми відсутності альтернативних і менш витратних каналів для просування і продажу своїх рішень», — говорить Ренат Лашин.
Однак, безумовно, в процесі створення таких альтернативних майданчиків не можна забувати про проведення перевірки безпеки додатків для недопущення шкоди користувачеві і його пристроїв, резюмує експерт. Палиці в колеса
Перший заступник голови Комісії з розвитку інформаційного суспільства Громадської палати РФ, президент Фонду захисту національних цінностей Олександр Малькевич також упевнений, що у російських продуктів є величезний потенціал, але вітчизняним стартапам не вистачає просування.
«Зокрема, на мій погляд, йде активна лобістська діяльність проти них, явна і прихована, накачка негативу через соціальні мережі і не тільки. У нас є «Яндекс», Mail.ru не тільки пошуковики та поштові сервіси – у нас свої месенджери, соціальні мережі, у нас тьма стартапів, не кажучи про те, що і Google створили вихідці з Росії. Тому говорити про те, що ми неконкурентоспроможні, звичайно, не можна», — вважає Малькевич.
За словами члена ОП, російської ІТ-галузі не вистачає протекціонізму з боку держави і вкладень у цю сферу. Олександ Малькевич також вважає, що у вирішенні цієї проблеми може допомогти активна позиція професійної спільноти та громадянського суспільства.
«Ми бачимо, що питання знаходиться на контролі у глави держави, на моїй пам\'яті в цьому році він провів дві наради з високотехнологічним галузям, і анонсовано ще одне. Тобто камінь з гори зіштовхнули. Є лобізм на рівні законодавства, є полив через соціальні мережі і штучне обмеження конкуренції – ставлять палиці в колеса, тобто наших на світові ринки не пускають. В принципі все це сповна сьорбнув Павло Дуров, коли намагався запустити свою криптовалюту – ми знаємо, наскільки сумно все це закінчилося вже з підключенням так званого американського правосуддя», — зазначив він.
Експерт вважає, що за умови створення комфортної конкурентного середовища вітчизняні розробники мобільного, та й не тільки, програмного забезпечення, отримають потужний поштовх для розвитку. Будуть прибрані штучні бар\'єри, що буде, і вже реалізується, податковий маневр. На думку Малькевича, потрібно розвивати систему грантової підтримки проектів подібного роду, і все разом це дасть дуже серйозний результат.
«Хочу нагадати, що я не тільки член Громадської палати, але і президент Фонду захисту національних цінностей. У минулому році на засіданні ОП РФ я представляв наш доповідь «12 нових інформаційних загроз для громадянського суспільства». Зараз він у мене трансформувався в проект, який називається «15 нових головних інформаційних загроз для громадянського суспільства». І там, крім фейків, одна з найголовніших загроз – це тотальна залежність всіх споживачів від іноземних операційних систем і західного ЗА», — вважає член ГП РФ.
Олександр Малькевич переконаний, що ці зв\'язки потрібно розривати, бо інакше говорити про розвиток будь-яких російських галузей промисловості, тієї ж економіки просто неможливе.
«Дуже наївно уявляти собі якийсь наш ривок вперед, який ми будемо здійснювати на чужому «залізі», з чужими технологіями, розуміючи, що в будь-який момент за цей рубильник може смикнути господар, який знаходиться далеко за межами нашої країни. Тому це ще і питання інформаційної безпеки», — підсумував експерт.
Категория: Наука и техника
Чим небезпечна влада цифрових гігантів в сфері ІТ